Обучителна програма “Системна консултация и психотерапия”
Цел
Да подготви обучаемите чрез квалифициран обучителен и тренингов процес, да помагат чрез образователни, консултативни и психотерапевтични методи семейства, личности и групи при справянето им с всекидневни трудности и проблеми от психосоциален характер. Участниците придобиват задълбочени познания в системната методология и усвояват умения за прилагането на широкоспектърни техники.
Обучителна институция – ПСИС
Психосоциален институт за семейството (ПСИС) е подразделение на Психотерапевтичен институт по социална екология на личността (ПИСЕЛ)
ПИСЕЛ е създаден през 1994 г. като сдружение на професионалисти в областта на социално-поведенческите науки с международно призната квалификация по психотерапия. ПИСЕЛ работи в областта на човешките отношения, психологичното консултиране и психотерапия. Той е професионална НПО, в която работят специалисти от помагащите професии, специализирали в Западна Европа и САЩ. ПИСЕЛ е член на Европеската асоциация по психотерапияи EAP и лицензиран представител за България на Милтон Ериксон Институт, Аризона, САЩ.
ПСИС е член на камарата на тренинг институтите(TIC) на европейската /EFTA/ асоциация по фамилна терапия
Кой може да кандидатства?
Програмата е подходяща за хуманитарни професионалисти от различни сфери на помагащите професии – психолози, лекари, социални работници, педагози, художници и др., които в своята работа могат да използват психотерапевтичен подход, съобразно социалния и професионален контекст, в който се работят.
Философия и принципи на обучителния процес
- Професионалното и личностното развитие са взаимосвързани и взаимозависими величини. Без личностно израстване не би могло да се очаква и професионално развитие. Специално внимание се обръща на лична работа върху собствените трудности и проблеми. Търсеният резултат е постигане на емоционално-когнитивна интеграция и етична зрялост.
- Основно е положението, че всяка личност се развива и реализира в междуличностен контекст. Това е причината обучението да се осъществява предимно в групова среда, където вниманието е фокусирано върху емоционалното преживяване “тук и сега”, възпроизвеждащо модели от миналото, и да се търси връзка с актуалната ситуация на участниците.

- Приема се, че всеки обучаем има индивидуален път за обучение, с различно темпо, интензивност и време за постигане на обучителните цели.
- В обучителната група се държи сметка личностното развитие на участниците и за междуличностовия процес между тях, а не само на когнитивното усвояване на съдържанието на преподавания материал.
Методология на обучителния процес
Основава се на съвременните достижения на системния подход, в рамките на който се използват различни методи и техники от фамилната психотерапия, психодрама, арттерапия, психоаналитична психотерапия, Ериксонианска хипноза, процесно ориентирана терапия и други психотерапевтични школи.
Структура на програмата
Етапи на обучение
- Базисно ниво (включващо въвеждащи семинари)
- Консултативно ниво
- Психотерапевтично ниво
След завършване на базисното и консултативното ниво участниците придобиват определени познания и умения да прилагат наученото в рамките на практикуваната от тях професия – психолог, лекар, педагог и др., а след завършено прхотерапевтичното ниво имат квалификация – психотерапевт.
Базисно ниво (160 учебни часа)
- Обща теория на системите и въведение в системния подход и системното мислене.
- Основни принципи на системния подход: хомеодинамичен и хомеостатичен принцип.
- Системна визия към живите системи. Семейство, група, общност.
- Йерархия, характеристики на системите, граници.
- Процес, структура и съдържание на семействата и групите.
- Кръгова и линеарна каузалност.
- Признаци на семейното здраве. Оптимални и дисфункционални семейства (Робин Скинър и др.).
- Социо-културни фактори (Алвин Тофлър, Джордж и Васо Василиу).
- Диагностични методи: генограма, фамилиограма, социометрия.
- Индикативна, селективна и универсална превенция.
- Ползите и вредите на популярната психология: коучинг, гадатели, тестове, духовни гурута
Преминаването от БАЗИСНОТО към КОНСУЛТАТИВНОТО става след интервю с екипа на Програмата. Преди продължаване в консултантското ниво на програмата, се сключва обучителен контракт между обучаващата институция и обучаемите. Ако обучаемият прекъсне обучението си преди да е завършил отделните нива на обучителната програма, получава удостоверение за учебните часове, които има като хорариум до момента на отказването си, без право на квалификация.
Консултативно ниво (400-600 учебни часа)
- История на основните школи във фамилната терапия и приносът им.
- Миланска школа. Циркулярни въпроси. Циркулярно интервю, позитивна конотация, прескрипция.
- Структурна системна терапия. Салвадор Минучин. Нарушаване границите, коалиции, йерархия.
- Комуникативна теория. MRI (Mental Research Institute) Пол Вацлавик, Ричард Фиш, Дон Джаксън. Патогенна и терапевтична двойна връзка, парадокс, имплицитно послание.
- Стратегическа терапия. Джей Хейли, Клои Маданес. Комуникация и кибернетика, промени от първи и втори ред.
- Краткосрочна фамилна терапия – Стив де Шейзър, Инсу Ким.
- Други школи. Боуен, Виржиния Сатир, Карл Уитекър.
- Нормативните и ненормативни кризи при развитие на семейството.
- Модели при брачните двойки. Етапи на развитие на взаимоотношенията на двойката. Патриша Лъв, Сю Джонсън, Джон Готман.
- Изоморфност на патерните в обществото, индивидите и семействата.
- Междупоколенчески културални проблеми и влиянието им върху съвременното семейство.
- Семейни митове. Психологическо унаследяване на модели от минали поколения.
- Семейните сценарии и „семейни игри“ – Ерик Бърн
- Жизнен цикъл в развитието на семейството. Различните изисквания за промяна към отделните етапи на развитие на семейството.
- Семейна динамика и процес на преструктуриране на семейството. Работа по собствената генограма – първа част.
- Системен подход и групова динамика. Четири лидери при функционирането на групите и общностите. Ариадна Бек, Румен Георгиев.
- Терапевтични общности. Принципи на групите за взаимопомощ – зависими, разведени, хронично болни и т.н. Федон Калотеракис.
- Тоталитарни, авторитарни и демократични системи и изоморфни характеристики и влияние върху личността, семейството и групите. Женя Георгиева, награда на Световната асоциация по социална психиатрия 1991 г.
- Първично интервю със семейството. Диагностика и насочване.
- Етапи на терапевтичния процес. Първично интервю и сключване на работен контракт.
- Емоционална компетентност. Емоционално-когнитивна интеграция.
- Етични изисквания към професията.
Процесът на обучение в Програмата има практическа насоченост, която включва преживелищно отработване на събития от собствената минала и актуална история на участниците. В някои етапи от участието това може да е свързано със силно емоционално натоварване, в зависимост от различни житейски обстоятелства. В такива случаи, предвид грижата за всеки от обучаващите се, екипът може да предложи лични терапевтични сесии, прекъсване на програмата или временна пауза от участие.
Психотерапевтично ниво (400-500 учебни часа)
Инструментариум на системния подход и различни психотерапевтични техники.
- Системна изоморфна терапевтична диагностика на семейство, индивид, група.
- Работа по казуси и консултиране в интервюто, етапите на развитието на терапията, завършване.
- Усложнени семейни ситуации: втори брак, смът, хронична болест.
- Терапевтично поведение. Роля, себерефлективност, терапевтични граници.
- Активни методи за работа със семейства – арт-терапевтични техники , психодрама техники, семейни скулптури.
- Семейна динамика и процеса на преструктуриране на семейството втора част
- Клинична психопатология – нарцис, психопатни и социопатни черти
- Техники и методи на приложение на системния подход при индивидуални клиенти.
- Техники и методи на приложение на системния подход при работа с деца.
- Системният подход при работа с групи.
- Приложение на системния подход в сферата на социалната работа.
- Терапевтични умения при работа с индивиди, двойки, семейства и групи.
- Професията на терапевта. Етични принципи при практикуването на психотерапия.
- Стажанска практика.
- Обсъждане на етични казуси.
Преподавателския екип си запазва правото да прави изменененения в темите, за да отговори по-пълноценно на на специфичните потребности на конкретната обучителна група.
Лична работа (минимум 100 учебни часа)
В рамките на обучението всеки участник прави лична терапевтична работа, за каквато се зачита: индивидуално, семейно и/или брачно консултиране; участие в група за личен опит; участие в психообразователни семинари.
Участие в тренинг група за личен опит. Тренинг групата се води по метода на SCIT (колективна образно-представна работа с рисунка), разработен от George Vassilliou, Vasso Vassiliou от AIA (Атински институт за изучаване на човека „Антропос”). Търсеният резултат е себепознание и личностно израстване, както и опознаване на метода чрез собствените преживявания. След края на груповата работа участниците ще бъдат по-себерефлективни и емоционално подготвени да навлязат в практическата работа с клиенти.
Продължителност на цялостната програма: 1200 учебни часа, разположени в 4-6 годишно обучение (другите 200 часа се набавят от семинари, конференции и други обучителни събития в различни психотерапевтични модалности.
Форми на обучение: семинари, групов тренинг (група за личен опит), лична психотерапевтична работа, супервизия, участие във факултативните и спомагателни програми.
Придобиване на квалификация
След покриване на изискванията на програмата на всяко ниво обучаемите получават сертификат за допълнителна квалификация.