ТОЗИ, КОЙТО НЯМА КОРЕНИ, НЕ МОЖЕ ДА ЛЕТИ
На 17 и 18 май 2025г. се състоя заключителното от поредицата юбилейни събития, честващи 30 годишнината на ПИСЕЛ.
То премина под мотото: КОРЕНИТЕ ДАВАТ ЖИЗНЕНИ СОКОВЕ НА СТЪБЛОТО И РАЗКЛОНЕНИЯТА. ТОЗИ, КОЙТО НЯМА КОРЕНИ, НЕ МОЖЕ ДА ЛЕТИ“.
В Програмата бяха включени три генерации на ПИСЕЛ и трима гост-преподаватели:
– Две представителки на младата генерация на Атинския Институт „Антропос“/АИА/ – Институтът с базисен принос за развитието на психотерапията в България и
който считаме за най-здравия „корен“ на ПИСЕЛ: ИРИНИ ТОДУЛУ и БАРБАРА СТЕФАНАКУ.
– Управляващият директор на Световната федерация на терапевтичните общности ФЕДОН КАЛОТЕРАКИС – оставил трайни следи в професионалното израстване на няколко поколения студенти в Обучителната програма на ПИСЕЛ чрез регулярните си семинари в нея.
На пленарната сесия: „ПЪТЯТ. ДА ВЪРВИШ ПО „ПЪТЕКА СЪС СЪРЦЕ“
ИРИНИ ТОДУЛУ, БАРБАРА СТЕФАНАКУ, РУМЕН ГЕОРГИЕВ И ЖЕНЯ ГЕОРГИЕВА ни запознаха с връзката през десетилетията между АИА и ПИСЕЛ и развитието и трансформациите по пътя през 60 годишната история на АИА и 30 годишната история на ПИСЕЛ.
Уъркшопът на БАРБАРА СТЕФАНАКУ и ИРИНИ ТОДУЛУ „От „тогава“ – сега и там“ /Покана да се свържем дълбоко с това откъде идваме, за да можем да стъпим пълноценно в това кои ставаме/ беше преживелищно изследване как фамилната динамика е била формирана от културни и социални промени, въздействащи върху нашата идентичност и жизнен път. Откриване на „наследени“ модели, които все още живеят в нас и създаване на възможност да ги трансформираме и съзнателно да изберем как да продължим напред.
Уъркшопът на ФЕДОН КАЛОТЕРАКИС „Да се срещнем „лице в лице“ със страха ни от „летенето” отвори възможността да открием какви са вътрешните спирачки, подрязващи „крилете“ ни и какво ни вдъхновява да правим и невъзможното.
Български екипи с участници от зрялото и най-младото поколение на ПИСЕЛ споделиха опит в различни сфери на реализация на системния подход.
Вгледахме се и в сложните времена на постмодарността, поставящи изискването за „синтезиращ принцип“, както и в що е то постмодерна психотерапия.
След смислени преживявания, нови важни ориентири и силни емоции, се веселихме здраво в Блус бара на Васко Кръпката със страхотна музикална програма, организирана от Калин Гайтанджиев, вкл. и негова авторска хумористично-сериозна „Песен за ПИСЕЛ“.
Благодарност от сърце към участниците – група от 60 настоящи и бивши студенти на ПИСЕЛ, която имаше впечатляваща способност за автентично свързване, за плуване в дълбоки води и за трениране на „ходене по вода“ J
Специална благодарност към Атинския Институт Антропос – към неговия директор Д-р Дионисис Сакас и целия екип на института за пълноценния принос към юбилейното ни събитие
Благодарност за вълнуващите поздравителни адреси, тук ще споменем само някои от тях: проф. Дайана Уолър /Британска асоциация по арт терапия/ , Джефри К. Зайг, Ph.D. /Милтън Х. Ериксън Фондация, Финекс, Аризона/, Българска асоциация по психотерапия, Българска асоциация по фамилна терапия, Българска асоциация по музикотерапия и лично към нейния основател – Лилия Ахтарова, за музикалния поздрав, както и за финия многозвуков музикален инструмент като подарък, който ще намери място в бъдещата ни работа.


