Седмица на психотерапията 2018 – Програма
СЕДМИЦА НА ПСИХОТЕРАПИЯТА
„ДЖОРДЖ И ВАСО ВАСИЛИУ”
30 август – 2 септември 2018, гр. София
Програма
30 август, четвъртък
12.00 – 13.00 Регистрация
13.00 – 14.30 Откриване
Групов процес
Каква група и група ли са участниците в семинара? Има ли значение да бъдеш в началото на събитието? Как и кога се създава група? Създаване на условия за групово взаимодействие и групов процес. Ще имате възможността да се запознаете с другите участници от различни места, да се срешнете с интересни личности и да общувате непосредствено и интензивно.
Водещ: Румен Георгиев
14.30 – 15.00 Кафе пауза
15.00 – 18.00 Уъркшоп 1
Психичната травма и нейното лечение
Този уъркшоп ще ви предложи преглед и задълбочено разбиране на същността на психичната травма и терапевтичичния подход към нея, както и възможност за участие в упражнения, развиващи специфични практически умения, полезни при работата с травма.
В последната му част водещият ще проведе групова индукция.
Водещ: Калоян Танев, ГОСТ-ЛЕКТОР, психиатър, невропсихиатър и психотерапевт, доцент в Харвардския медицински университет, завършил обучение по Ериксонианска хипноза във Фондацията М. Х. Ериксон, Финекс, Аризона, САЩ, президент на Обществото по клинична хипноза на Нова Англия
31 август, петък
10.00 – 13.00 Уъркшоп 2
Трансформиране на четирите “вътрешни саботьора“
Едва ли има човек, който да не среща трудности, които не се дължат на обстоятелствата, а на „нещо“ вътре в нас. Става дума за такива прояви, които не можем да си обясним защо се случват въпреки намеренията ни – забaвяне, отлагане, забравяне, загуба на енергия и мотивация, повтаряне на едни и същи грешки и т.н. Като че ли вътре в нас има „саботьори“, които на всяка цена искат да ни провалят! Каква е природата на тези саботьори, имат ли позитивни намерения и как да ги трансформираме в конструктивни помощници ?
Водещ: Румен Георгиев, фамилен психотерапевт и психодраматист, страши-треньор към Камарата на Тренинг Институтите на Европейската Асоциация по фамилна терапия, учредител на „Милтън Х. Ериксон Институт за София-България“
13.00 – 14.30 Обедна почивка
14.30 – 16.00 Уъркшоп 3
Метафорични асоциативни карти и/или рисунки?!
„Дай на човек една риба и той ще яде един ден. Научи го да лови риба и той винаги ще има храна.” Китайска поговорка
Метафорите и образите дават възможността за превод на скрит и понякога неразбираем материал от психичния ни живот в нещо по-ясно, видимо и открито за нас и другите. Те могат да възстановяват загубеното единство на чувства, мисли, поведение и феномени на възприятия по пътя на обединяване или съпоставяне и дават информация за различни измерения на жизнения опит на човека. Дали самото използване на отделен инструмент или техника може да ни разкрие това, което искаме да разберем за човека, когото консултираме? И как да открием заключения или включен смисъл в метафоричния ландшафт на клиента, представен чрез рисунки или карти, като едновременно неизменно съблюдаваме необходимата степен на уважение към избора му на представяне на образите и метафорите? Това са въпроси и за това какво всъщност отличава взаимодействието консултант-клиент от други човешки взаимоотношения.
Водещ: Александра Димитрова, фамилен психотерапевт, гр. Стара Загора
16.00 – 16.30 Кафе пауза
16.30 – 18.00 Уъркшоп 4
Психосоматични семейства. Представяне на случай на семейство с анорексия
Първата част на този уъркшоп е мултимедийна презентация върху:
Кой е Салвадор Минучин и неговата структурна семейна теория. Компоненти (структура, подсистеми, граници);
Характеристика на психосоматичните семейства (ригидност, свръхпротекция, преплитане).
Втората част е работа по случай от практиката на водещия.
Водещ: Даниела Пехливанян, системен семеен консултант, гр. Бургас
1 септември, събота
10.00 – 13.00 Уъркшоп 5
Работа с три поколения във връзка с депресивна симптоматика в юношеска възраст
Представяне на случай от практиката на водещия. Активно отработване на случая от заявката през различните фази на терапевтичния процес и проследяването му до една година след неговото приключване. Случаят носи както спецификата на конкретното семейство, така и се явява представителен за често срещана проблематика в българския контекст. В този смисъл ще бъде пример за проследяване на изоморфните характеристики на системата на семейното ниво и в по-големия социо-културен контекст.
Водещ: Валентина Маринова, фамилен и арт психотерапевт треньор към Камарата на Тренинг Институтите на Европейската Асоциация по фамилна терапия, председател на „Българска асоциация по арт терапия“
13.00 – 14.30 Oбедна почивка
14.30 – 16.00 Уъркшоп 6
Здравите деца в семейството на дете със специални образователни увреждания – късметлии или жертви?
Системните проблеми в семействата на хора с увреждания. Дисфункции в ролята на родителите и взаимоотношенията между сиблингите.
Практическа работа с методите на арт терапията. Представяне на случай от практиката.
Водещ: Веселка Йорданова, системен консултант, арт терапевт в Център за специална образователна подкрепа и Сдружение „Онкоболни и приятели” в гр. Бургас
16.00 – 16.30 Kафе пауза
16.30 – 18.00 Уъркшоп 7 – Социални роли и предразсъдъци
Ролева игра, посредством която се демонстрира многообразието на социални групи в съвременното общество, различията между тях, умението да се разбират и приемат тези различия.
Дискусия относно възникване и функции на нагласите и предразсъдъците, ползата и вредата от съществуването им, преките последици върху обществения живот и живота на отделния индивид.
Работа по групи за формулиране на конкретни съпки и стратегии за постепенно преодоляване на предразсъдъците, които биха улеснили комуникацията ни с другите, нашето личностно израстване, развитието ни като специалисти и работата ни с клиенти.
Водещ: Гергана Тодорова, системен семеен консултант, гр. Бургас
2 септември, неделя
9.30 – 11.00 Уъркшоп 8
Може ли симптомът да „предпазва“ – какво значи това? Или: използване на системна интервенция в рамките на индивидуална терапия
Често възникват въпроси за това, дали задължително симптомът изпълнява дадена функция в системата или може да е просто реакция на някакви обстоятелства извън живота на семейството. Въпреки, че произходът на симптома / например: психическо или физическо заболяване / може да се корени извън семейството, неговото устойчиво съществуване в рамките на семейните отношения би могло да е съвсем достоверен показател, че той се използва по определен начин от членовете на семейството в текущия им съвместен живот. В уъркшопа ще се работи около няколко основни стъпки при формулирането на системна хипотеза за интервенция в контекста на индивидуална терапия. За илюстрация ще бъде представен и случай от практиката на водещия..
Водещ: Иван Павлов, фамилен психотерапевт, зам-председател на Психотерапевтичен институт по социална екология на личността /ПИСЕЛ/
11.00 – 11.30 Кафе пауза
11.30 – 14.00 Уъркшоп 9
Травмата от миналото в България и формирането на „центрирана върху травма обществена култура“. Отношението и към семейната терапия
„Ако един човек стои на брега на една река и от отсрещния хълм в нея падне дете, човекът се хвърля в реката за да го спаси. Ако след малко друго дете падне в реката, човекът се хвърля, за да го спаси. Но ако това продължава и продължава…“
Д-р Джордж Василиу
Продължението на този цитат от устно послание на д-р Василиу – един от пионерите на фамилната психотерапия, ще научите в уъркшопа.
Психотерапевтът би могъл да си позволи да игнорира широкия социален контекст, в който функционира и той, и неговият клиент, само ако обществената система не е „жестоко дисфункционална“ (“severely dysfunctional”).
Но в общество, което поддържа травмоцентрирана култура и създава условия за ре-активиране в обществената психика на травматичното преживяване, отказвайки при това да посрещне болката, липсата на ориентири у терапевта относно механизмите, действащи в социалния контекст, го омаломощава като професионалист.
Пионерите на семейната терапия, за разлика от следващите поколения в нея, не само си даваха ясна сметка за мощното влияние на социалната система върху семействата, но усещаха и призванието си да приложат наученото в ежедневната работа със семейни системи в помощ на функционални промени в обществото.
Уъркшопът е базиран на конкретни случаи от българската практика, на изследваната динамика в три поколения, и на теоретичните разработки на Румен Георгиев и Женя Георгиева – преки ученици на Джордж и Васо Василиу, относно изоморфните механизми в семейство и общество, донесли на екипа на ПИСЕЛ Наградата на Световната психиатрична асоциация и Наградата на Международната фондация за световно разбирателство „Масерман“.
Водещ: Женя Георгиева, фамилен психотерапевт, страши-треньор към Камарата на Тренинг Институтите на Европейската Асоциация по фамилна терапия, председател на Психотерапевтичен институт по социална екология на личността /ПИСЕЛ/
14.00 – 14.30 Закриване