Психологично консултиране с методите на арт-терапията и фамилната терапия
Психотерапевтичен институт по социална екология на личността и Българска асоциация по арт-терапия стартират съвместна програма
Психологично консултиране с методите на арт-терапията и фамилната терапия на 25 февруари 2018
Цел
Целта на учебната програма е обучаемите да получат необходимия минимум от теоретична и практическа подготовка за системно консултиране по въпросите на брака, семействата и децата чрез психотерапевтични методи на арт-терапията и фамилната терапия.
Обучителна институция
ПИСЕЛ е създаден през 1994 като сдружение на професионалисти в областта на социално-поведенческите науки с международно призната квалификация по психотерапия. ПИСЕЛ работи в областта на човешките отношения, психологичното консултиране и психотерапия. ПИСЕЛ е член на камарата на тренинг институтите(TIC) на европейската (EFTA) асоциация по фамилна терапия и представител за България на Милтон Ериксон Институт, Аризона, САЩ.
БААТ е създадена през 2006 като сдружение, което обединява професионалисти с обучение и практика по арт-терапия. БААТ е групов член на Българска асоциация по психотерапия и има валидна обучителна програма, която отговаря на изискванията Европейската асоциация по психотерапия.
Екип
Директор на обучителната програма – Румен Георгиев
Преподаватели – психотерапевти от Регистъра на Българска асоциация по психотерапия, вписани в Камарата на Тренинг институтите по фамилна терапия на Европейската асоциация по фамилна терапия, както и гост преподаватели от и извън страната.
Философия и принципи на обучителния процес
- Професионалното и личностното развитие са взаимосвързани и взаимозависими величини. Без личностно израстване не би могло да се очаква и професионално развитие. Специално внимание се обръща на зрелостта на обучаемите чрез лична работа върху собствените трудности и проблеми.
- Основно е положението, че всеки индивид се развива и реализира в междуличностен контекст. Това е причината обучението да се осъществява предимно в групова среда, където вниманието е фокусирано върху емоционалното преживяване “тук и сега”, възпроизвеждащо модели от миналото и се търси връзка с актуалната ситуация на участниците.
- Приема се, че всеки обучаем има индивидуален път за обучение, с различен темп и интензивност и време за постигане на обучителните цели.
- В обучителната група се държи сметка за емоционалния процес между самите участници, а не само на съдържанието и структурата на обучението.
Методология
Методологията се основава на съвременните достижения на системния подход (Едгар Аеурсуолд, Пол Вацлавик, Джордж Василиу), в рамките на който се използват различни методи и техники от арт-терапията и фамилната психотерапия.
Програмата е подходяща за психолози, психиатри, социални работници, педагози, художници, учители, както и студенти от тези дисциплини.
Структура на програмата
Въвеждащо ниво – продължителност 60 учебни часа
Въвеждащото ниво цели да запознае обучаемите с парадигмата на системния подход съм семейството и брачната двойка, както и да илюстрира методите на арт-терапията.
Базисно ниво – продължителност 260 учебни часа
Базисното ниво изгражда задълбочени теоретични и практически познания за динамиката на семейството и брачната двойка. Основни теми:
- Междупоколенчески културни проблеми и влиянието им върху младото семейство
- Проблеми на партнирането и интимността
- Семейства и брачни двойки с психологични и психиатрични проблеми
- Семейства и двойки с психосоматични проблеми
- Семейства с проблемни деца и юноши
- Семейства и брачни двойки на зависими
- Системно консултиране чрез методи на различни психотерапевтични школи (фамилна психотерапия, ериксонианска психотерапия, процес-ориентирана психотерапия)
- Приложение на системното консултиране в социални служби и институции
- Дискутиране на учебна литература
- История на възникването на системния подход. Анализ и сравнение на различни школи във фамилната психотерапия
- Арт-терапия с деца и юноши.
- Арт-терапия с двойки и семейства.
- Групова арт-терапия.
- Практическо приложение на арт-терапията в различен институционален контекст.
- Развитие на личностовия потенциал с методите на арт-терапия.
- Методите на арт-терапията при оценка и диагностика.
- Професията на арт-терапевта. Етични принципи при практикуването на психотерапия.
Специализирано ниво – продължителност 180 учебни часа
Специализираното ниво формира и задълбочава познанията на обучаемите за водене на системно интервю с двойка и семейство, формиране на хипотеза и конструиране на системна интервенция. Тренира участниците в използването и боравенето с конкретни арт-терапевтични техники в различен контекст и спрямо различни целеви групи.
Преминаването от въвеждащото към базисното ниво и от базисното към специализираното ниво, става след провеждане на интервю с обучаемите. Преди продължаване в базисното ниво на програмата се сключва обучителен контракт между обучаващата институция и обучаемите. Ако обучаемият прекъсне обучението си преди да е завършил програмата, получава удостоверение за учебните часове, които има като хорариум до момента на отказването си, без право да практикува метода.
Лична работа – минимум 100 часа индивидуална, семейна и/или групова работа.
Търсеният резултат е себепознание и личностно израстване, както и опознаване на методите на работа чрез собствените преживявания. След края на личната работа, участниците ще бъдат по-себерефлективни и емоционално подготвени да навлязат в практическата работа с клиенти.
Времетраене
Покриването на необходимите часове е в рамките на три години.
Изпит Програмата завършва с разработване на писмена работа, който се разглежда от преподавателска комисия. В нея присъства теза от личната история, теоретично изложение по казус или случай практиката на обучаващите се, както и трябва да бъде посочена библиография от областта на системно консултиране.
Квалификация
След покриване на изискванията на програмата, обучаемите ще получат сертификат за допълнителна квалификация и ще могат да практикуват под супервизия системно консултиране в рамките на професионална неклинична практика на социален работник, педагог, лекар и т.н. Желаещите могат да продължат обучението си за покриване на изискванията за професия психотерапевт.
Условия за приемане
– бакалавърска степен на образование (или в процес на завършване на такава)
– автобиография
– попълнена заявка за участие
Документите се подават по електронен път на pisep.institute@gmail.com
За повече информация: pisep.institute@gmail.com и тел. 0896-753837
Начало на програмата 25 февруари 2018.
Процесът на обучение в Програмата има практическа насоченост, което включва преживелищно отработване на събития от собствената история на участниците. В някои етапи от участието, това може да е свързано с емоционално натоварване, в зависимост от различни житейски обстоятелства. В такива случаи, предвид грижата за всеки от обучаващите се, екипът може да предложи лична терапевтична консултация, прекъсване на програмата или временна пауза от участие.